-
10 błędów w oświetleniu domu i mieszkania 01/13/2025 12:25:13Jak dobrze oświetlić białe wnętrza? 01/12/2025 19:32:46Trendy w oświetleniu LED na rok 2025 12/24/2024 08:21:12W jaki sposób barwa światła wpływa na samopoczucie?12/05/2023 15:46:51 Porady i inspiracje
W jaki sposób barwa światła wpływa na samopoczucie?
Podczas wyboru typu oświetlenia do mieszkania, należy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale także osobistymi preferencjami. Trzeba więc sprawdzić dokładnie, czy każdy detal harmonizuje z resztą aranżacji, tworząc atrakcyjną kompozycję. Jednak w przypadku wyboru odpowiednich źródeł i żarówek do zakupionej wcześniej oprawy, niezbędna jest zmiana tego podejścia. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z ogromnego wpływu, jaki na ludzkie samopoczucie, zdrowie i koncentrację ma natężenie światła i jego barwa. Wybór odpowiednich źródeł światła ma duże znaczenie nie tylko dla estetyki wnętrza, ale również dla komfortu domowników.
Przeczytaj także:
- Światło rozproszone - gdzie je stosować?
- Jak zaprojektować oświetlenie?
- Jakie wybrać oświetlenie do niskich pomieszczeń?
Światło dzienne a sztuczne
Dynamikę światła dziennego można w znacznym stopniu odtworzyć dzięki odpowiedniemu oświetleniu, które jeśli jest zbliżone do naturalnego światła, poprawia samopoczucie. Naturalny rytm dnia rozpoczyna się rano, przy wschodzie słońca, kiedy to przeważa światło o ciepłej barwie, stopniowo przechodząc w dzienne barwy o temperaturze około 6500K. Od około godziny 14 temperatura barwowa światła zaczyna się zmniejszać. Po południu i wieczorem ilość światła niebieskiego znacząco spada, co oznacza przewagę barw ciepłych. Taka zmiana w oświetleniu, dostosowana do naturalnego cyklu światła słonecznego, wpływa na komfort i dobre samopoczucie ludzi.
Brak odpowiedniej ilości światła i jego wpływ na organizm człowieka
Zimowe wieczory mogą być męczące, szczególnie gdy brakuje gorącej herbaty i ulubionego serialu. Wczesne zachody słońca w tym okresie pozbawiają organizm możliwości wytwarzania serotoniny i melatoniny, które są odpowiedzialne samopoczucie i jakość snu. Im więcej serotoniny wytwarza organizm, tym lepsze jest samopoczucie, a wysoki poziom melatoniny sprzyja lepszemu wypoczynkowi. Zima jest dla wielu osób nostalgiczna, często przechodzona w grubym szaliku i z kubkiem kakao w ręce. Jest to efekt krótkiego cyklu słońca, które w ciągu dnia pojawia się tylko na kilka godzin i znika popołudniową porą, wpływając na nasze samopoczucie i rytm dnia.
Odpowiednia dawka światła dostarczona w ciągu dnia ma pozytywny wpływ na samopoczucie człowieka. Pomagając bowiem w utrzymaniu skupienia i koncentracji, a to z kolei wpływa na wydajność w codziennych czynnościach. Światło wspiera również prawidłową pracę metabolizmu, pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi i apetytu. Dodatkowo utrzymuje wzrok w dobrej kondycji i jest niezwykle ważne w procesie przygotowywania się do spoczynku nocnego. Dzięki odpowiedniej ekspozycji na światło w ciągu dnia możliwe jest lepsze regulowanie rytmu dobowego, co przekłada się na ogólną jakość życia i zdrowia.
Różnice w doborze oświetlenia do konkretnych pomieszczeń
Wybór oświetlenia w mieszkaniu powinien być dostosowany do zadań wykonywanych w danym pomieszczeniu. Odpowiednia barwa i intensywność światła umożliwiają dostosowanie oświetlenia do trybu dnia czy pracy, co pomaga unikać problemów z koncentracją czy notorycznym zmęczeniem. Z drugiej strony źle dobrane oświetlenie może negatywnie wpływać na zdrowie i kondycję oczu. Na przykład, zimna barwa światła w pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu i zasypiania może działać stresująco, podczas gdy ciepła barwa w domowym gabinecie może prowadzić do znużenia i trudności z koncentracją. Ważne jest, aby dowiedzieć się więcej na temat doboru barwy światła, a także zrozumieć, czym jest światło neutralne i ciepłe, aby móc efektywnie wykorzystać je w swoim domowym środowisku. O tym możesz przeczytać w naszym artykule: Jaką barwę światła wybrać do salonu?
Jak temperatura barwowa oświetlenia LED wpływa na samopoczucie człowieka?
W pomieszczeniach do wypoczynku, czyli sypialni, salonu czy jadalni w zupełności wystarczające jest światło o ciepłej białej barwie. Sprzyja ono wyciszeniu i relaksacji, dzięki swojemu podobieństwu do światła zachodzącego słońca, co może pomóc w przygotowaniu do snu wieczorem. Ciepła barwa światła jest często spotykana w restauracjach, kawiarniach i miejscach związanych z szeroko pojętą kulturą, gdzie tworzy przyjemną i spokojną atmosferę, sprzyjającą relaksowi i spędzaniu czasu w komfortowych warunkach.
Światło o temperaturze barwowej białej naturalnej jest przeznaczone do pracy intelektualnej, czytania, pracy z dokumentacją i pracy przy ekranie komputera. Doskonale uwypukla ono szczegóły, ułatwia czytanie i dobrze odwzorowuje kolory, wspomagając do tego koncentrację i pomagając w utrzymaniu kondycji oczu podczas intensywnego dnia pracy. Znajduje zastosowanie również w eksponowaniu odzieży, sprawdzając się w prywatnej garderobie i przymierzalni, a także pomaga w przygotowywaniu odpowiedniego makijażu.
Światło o temperaturze barwowej zimnej białej posiada właściwości, które czynią je wyjątkowym. Jego główną zaletą jest wysoka wydajność świetlna, co oznacza najniższy pobór mocy przy dostarczaniu największej ilości światła spośród wszystkich temperatur barwowych. Zalecane jest stosowanie tego rodzaju światła w oświetleniu zewnętrznym lub w sytuacjach, gdy potrzebujemy się rozbudzić, na przykład przed nocną podróżą samochodem lub w czasie porannej wędrówki na trening. Należy jednak unikać tego światła w porze zmierzchu, gdy przygotowujemy się do spoczynku, ponieważ może ono zaburzać wydzielanie melatoniny, co jest niekorzystne dla procesu zasypiania. Światło zimne może być szkodliwe dla wzroku, szczególnie gdy jego źródło ma zły kąt padania i stanowi jedyny rodzaj oświetlenia w zasięgu wzroku.
Wpływ barwy światła na samopoczucie - podsumowanie
Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na opakowanie i instrukcję produktu, na których powinna być umieszczona deklarowana temperatura barwowa oraz wskaźnik odwzorowania barw. Dla temperatury ciepłej białej zakres powinien wynosić od 2700 do 3300 Kelwinów, barwa neutralna biała powinna mieścić się w zakresie od 3300 do 4500K, a zimna biała od 5300 Kelwinów wzwyż. Zalecane jest dostosowanie barwy światła do określonych pór dnia, dzieląc go na trzy części – czas przygotowywania się do aktywności, gdzie najlepsza jest zimna biała, aktywność właściwa, w czasie której najlepiej sprawdza się biała naturalna oraz przygotowanie do odpoczynku nocnego, gdzie preferowana jest ciepła biała. W ten sposób oświetlenie LED i dostarczana przez nie temperatura barwowa mają szczególny wpływ na nasze samopoczucie i wydajność.
Najnowsze rozwiązania na rynku to te, które umożliwiają zmianę barwy światła, przykładem takich produktów są np. nowoczesne lustra ledowe, a także inne lampy z możliwością sterowania barwą i natężeniem światła np. lampy do oświetlenia magnetycznego 48V
Menu
- +Oświetlenie zewnętrzne
- +Oświetlenie wewnętrzne
- +Kinkiety LED
- Linie światła LED
- Profile LED ALU
- +Oświetlenie szynowe
- +Lampy sufitowe LED
- +Oprawy sufitowe
- Gwiezdne niebo
- Plafony sufitowe LED
- Oczka stropowe LED, halogeny LED
- +Lampy wiszące LED
- Reflektory sufitowe i spoty
- Wentylatory sufitowe LED
- Oświetlenie obrazów
- +Lampy podłogowe LED
- Lampy stołowe i biurkowe LED
- Salon
- Sypialnia
- Jadalnia
- Oświetlenie łazienkowe LED
- Oświetlenie kuchenne LED
- Oświetlenie schodowe LED
- +Żarówki LED
- Producenci
- Promocje
- Nowości
- Bestseller