Jakie są rodzaje szynoprzewodów oświetleniowych i jak działają?
Szynoprzewody na przestrzeni ostatnich lat coraz bardziej zyskują na popularności, a powodem jest to, że są nie tylko eleganckim, ale i bardzo praktycznym systemem oświetleniowym w niemal każdej aranżacji pomieszczenia. Mimo iż do niedawna oświetlenie szynowe stosowano głównie w galeriach handlowych, to dzisiaj coraz częściej znajdują swoje miejsce w prywatnych domach i mieszkaniach, urzędach, biurach, czy też budynkach użyteczności publicznej. Jakie są dostępne na rynku rodzaje szynoprzewodów? Gdzie je montować i jakie mają zalety?
Przeczytaj także:
- Czym jest współczynnik oddawania barw CRI?
- Przeliczanie lumenów na metry kwadratowe
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze lampy sufitowej LED?
Czym są szynoprzewody i lampy szynowe?
Lampy szynowe inaczej nazywane są także track light. Charakteryzują się prostym designem, co sprawia, że świetnie sprawdzają się w aranżacjach minimalistycznych oraz loftowych, dzięki czemu stają się alternatywą dla tradycyjnych lamp. System szynowy pozwala oświetlić wybrane obszary przy zastosowaniu tylko jednego wyprowadzenia przewodów. Dzięki temu można połączyć eleganckie i wystawne żyrandole ze światłem w dekoracyjnych gablotach. Co istotne, oświetlenie tego rodzaju można dowolnie modyfikować bez potrzeby przeprowadzania modernizacji instalacji elektrycznej.
Warto podkreślić, że szynoprzewody wymagają zamontowania odpowiedniego typu źródła światła. Nie ma jednak obaw, że ich wybór będzie niewielki. Między innymi w ofercie naszego sklepu można znaleźć nie tylko lampy, ale i niezbędne akcesoria do szynoprzewodów oświetleniowych https://www.salonled.pl/pl/150-oswietlenie-szynowe. Bez względu na to, czy w zamiarze ma się zakup punktowych źródeł światła, jak np. reflektory, czy też płaskie panele, tego rodzaju oświetlenie daje ogromne możliwości aranżacyjne i funkcjonalne.
Szyny, na których montuje się oświetlenie, łączone są ze sobą za pomocą specjalnych łączników. Są to między innymi łączniki typu T i X oraz łączniki proste i narożnikowe L. Ogromną zaletą szynoprzewodu jest jego prostota montażu i wymagana niewielka ilość czasu. Ponadto nie ma potrzeby kucia sufitu lub ściany w wielu miejscach, aby doprowadzić światło w miejsce, w którym jest aktualnie potrzebne.
Oświetlenie szynowe jednofazowe - charakterystyka
W przypadku szynoprzewodów można rozróżnić ich dwa rodzaje – 1-fazowe i 3-fazowe. Pierwsze z nich charakteryzują się tym, że mają w budowie trzy przewody, a mianowicie fazowy, neutralny i ochronny. Oznacza to tyle, że prąd biegnie pomiędzy dwoma przewodami wzdłuż całej konstrukcji – fazą i przewodem neutralnym. W praktyce wynika z tego tyle, że wszystkie źródła światła umieszczone na szynoprzewodzie uruchamiane są jednocześnie i wyłączne również. Wciskając przycisk zapalania lub gaszenia światła, zapalają lub gasną wszystkie lampy jednocześnie.
System szynowy trójfazowy - charakterystyka
Z kolei szynoprzewody trójfazowe charakteryzują się jednym dodatkowym przewodem i ich rodzajem. W konstrukcji umieszczone są trzy przewody fazowe i jeden neutralny. Dzięki temu można dowolnie operować punktami świetlnymi. Konkretne lampy można zasilać oddzielnymi fazami, bo takie rozwiązanie daje umieszczenie trzech oddzielnych faz. Oddzielne sterowanie oświetleniem pozwala nie tylko doświetlić i wyeksponować konkretny obszar w pomieszczeniu, ale także zaoszczędzić energię elektryczną.
Szynoprzewody oświetleniowe jednofazowe i trójfazowe - inne różnice
Czym jeszcze może się różnić szynoprzewód 1-fazowy od 3-fazowego? Model 3-fazowy jest łatwiejszy w montażu, gdyż znajduje się w nim więcej miejsca na umiejscowienie kabli zasilających źródła światła. Poza tym ma większą nośność, więc lepiej sprawdzają się w większych przestrzeniach. Ponadto szynoprzewody trójfazowe cieszą się większą popularnością, ponieważ można na rynku znaleźć więcej spotów do nich. Można więc kupić nie tylko reflektory, ale także nowoczesne i designerskie oprawy.
Gdzie stosować lampy szynowe?
Pierwotnie funkcjonalność szynoprzewodów sprawiała, że były one wykorzystywane do oświetlenia głównie przestrzeni komercyjnych oraz publicznych. Ze względu na fakt, iż istnieje możliwość regulowania kąta padania światła, korzysta się z nich przede wszystkim do oświetlania gablot muzealnych i sklepowych. Ponadto przestrzenie biurowe również zyskują po wyborze takiego rozwiązania, gdyż bez problemu można dobrać do nich źródła światła o konkretnym przeznaczeniu. Często szynoprzewody montowane są w salonach fryzjerskich, ponieważ trzeba tam dostosowywać strumień światła tak, aby, jak najlepiej oddawał on szczegóły.
Warto zauważyć, że oświetlenie szynowe stanowi alternatywę dla tradycyjnego oświetlenia w domach i mieszkaniach. Jest ono wykorzystywane ze względu na fakt, że generuje oszczędności. Wymóg doprowadzenia tylko jednej wiązki zasilania to ogromny atut, który pozwala ograniczyć koszty. Szynoprzewody cechują się minimalistycznym stylem, przez co coraz częściej znaleźć je można w projektach domów zaprojektowanych przez najlepszych architektów i to we wszystkich pomieszczeniach!
Jak zainstalować szynoprzewód oświetleniowy?
Aby osiągnąć, jak najlepsze efekty, montaż oświetlenia oraz sam jego projekt powinien zostać zlecony wykwalifikowanemu elektrykowi. W pierwszej kolejności uwzględniany jest kształt pomieszczenia oraz jego wymiary, ponieważ determinują one rozkład szyn. Odpowiednie zaprojektowanie obszarów oświetleniowych pozwala uzyskać najlepsze możliwe światło. W kolejnym etapie wybierany jest rodzaj instalacji – wysokonapięciowa lub niskonapięciowa. Jeśli szyny biegną w różnych kierunkach od przyłącza, wtedy też montuje się zasilanie środkowe. Natomiast w sytuacji rozkładu jednokierunkowego montuje się zasilanie początkowe/końcowe. Kolejnym etapem jest wybór barwy światła, wartości strumienia i designu. Następnie wszystko się montuje i sprawdza, czy działa prawidłowo.
Popularność szynoprzewodów - podsumowanie
Nie da się ukryć, że szynoprzewody zyskują coraz większą popularność. Jest to świetne rozwiązanie to wielu różnych pomieszczeń i stylów aranżacyjnych. Istotny jest jednak wybór odpowiedniego rozwiązania pod wieloma względami i prawidłowy montaż, którym powinien zająć się wykwalifikowany elektryk. W naszym sklepie znajdziesz szeroką ofertę produktów do szynoprzewodów jednofazowych i trójfazowych, a także bardzo popularne oświetlenie magnetyczne, które z powodzeniem wypiera szyny 1 fazowe na 230V!