-
Inteligentna, nowoczesna lampa wisząca LED 11/19/2024 11:34:05Oświetlenie szynowe magnetyczne Flattrack Aqform 11/13/2024 11:45:41Lampy pochłaniające dźwięk - rozwiązanie dla głośnych pomieszczeń 01/04/2024 10:56:06Prawidłowe oświetlenie lustra w łazience02/12/2019 14:42:37
Przyjmuje się, że lustro jest centralnym miejscem każdej łazienki, a co za tym idzie jego oświetlenie ma kluczowy wpływ na odbiór całego pomieszczenia. Poza tym, trudno bagatelizować także kwestie praktyczne. Niezależnie od światła ogólnego, codzienna toaleta przy nieodpowiednio dobranym kinkiecie czy reflektorze łazienkowym może być nie lada wyzwaniem.
Kinkiet, oprawa ścienna, a może reflektory łazienkowe?
Projektowi oświetlenia lustra łazienkowego warto poświęcić nieco więcej czasu. Wybór odpowiedniego kinkietu lub oprawy powinien być uwarunkowany przede wszystkim wielkością samego lustra, wyposażeniem i charakterem łazienki oraz szeroko rozumianymi warunkami oświetleniowymi; jeśli w pomieszczeniu mamy okno i dostęp do światła naturalnego, prawdopodobnie będziemy potrzebowali nieco większej mocy źródła sztucznego światła w celu wyeliminowania odbić i cieni powstających na twarzy.
Dobrym pomysłem na podstawowe oświetlenie lustra jest wybór górnego kinkietu, które posiada półprzezroczystą oprawę o białym lub mlecznym kolorze, w tym m.in. kinkiet łazienkowy AQUAFORM SET RAW HERMETIC, w ten sposób możemy nieco zmiękczyć źródło, a przy tym uniknąć oślepienia, stając każdego dnia przed lustrem.
Coraz większym uznaniem wśród architektów cieszą się również nowoczesne kinkiety łazienkowe o cylindrycznych kształtach, które można montować w pionie po obu stronach lustra (np. Astro Karla 7161), a także kompletne oprawy ścienne. Wiele osób sięga także po kinkiety, których miejsce padania światła można zmieniać w zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika. W tej kategorii możemy wyróżnić m.in. ASTRO kinkiet łazienkowy Tokai Twin 6137.
Można pokusić się także o gotowe rozwiązania, czyli lustra LED ze wbudowanymi diodami.
Wybieramy barwę światła, eliminujemy zbędne cienie
Przy wyborze oświetlenia łazienkowego warto zwrócić również uwagę na barwę samego światła żarówek LED, które zainstalujemy w kinkiecie, oprawie lub reflektorach. Zachęcamy do wyboru tych o ciepłocie na poziomie 3000K, lub barwy naturalnej 4000K, co np. w przypadku kobiet może mieć kluczowe znaczenie przy doborze dziennego makijażu.
Istotną kwestią przy doświetlaniu lustra jest także samo miejsce montażu kinkietu, oprawy lub reflektorów. Niedopuszczalnym jest, aby którekolwiek źródło światła odbijało się w lustrze, a tym bardziej rzucało cienie na twarz osoby, która z niego korzysta. Przy planowaniu całego oświetlenia w łazience (więcej przeczytasz w artykule: Praktyczne i dekoracyjne oświetlenie łazienki) należy zatem pamiętać, aby żaden z punktów oświetleniowych nie pojawił się na ścianie przeciwległej do tej, na której powiesiliśmy lustro.
Ostatecznie, warto mieć na uwadze, że o tym, jakiego typu oświetlenie zainstalujemy przy lustrze mogą zadecydować kwestie bezpieczeństwa. Zachęcamy do wyboru tylko tych, które wyróżniają się klasą szczelności min IP44, która pozwala na instalację urządzenia w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.
Menu
- +Oświetlenie zewnętrzne
- +Oświetlenie wewnętrzne
- +Kinkiety LED
- Linie światła LED
- Profile LED ALU
- +Oświetlenie szynowe
- +Lampy sufitowe LED
- +Oprawy sufitowe
- Gwiezdne niebo
- Plafony sufitowe LED
- Oczka stropowe LED, halogeny LED
- +Lampy wiszące LED
- Reflektory sufitowe i spoty
- Wentylatory sufitowe LED
- Oświetlenie obrazów
- Lampy podłogowe LED
- Lampy stołowe i biurkowe LED
- Salon
- Sypialnia
- Jadalnia
- Oświetlenie łazienkowe LED
- Oświetlenie kuchenne LED
- Oświetlenie schodowe LED
- +Żarówki LED
- Producenci
- Promocje
- Nowości
- Bestseller