-
Lampy pochłaniające dźwięk - rozwiązanie dla głośnych pomieszczeń 01/04/2024 10:56:06Jak zadbać o odpowiednie oświetlenie biurka? 12/10/2023 10:01:32Jak dobierać oprawy oświetleniowe? 12/06/2023 11:29:33Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu02/12/2019 22:27:22
Oświetlenie zewnętrzne, poza spełnianiem oczywistych funkcji praktycznych, jest też niezwykle istotnym elementem dekoracyjnym, zdobiących zarówno sam budynek jak i jego okolicę. Dzięki dobrze dobranemu oświetleniu możliwe jest podkreślenie piękna obiektu czy przylegającego do niego terenu, w tym ogrodu.
System oświetlenia zewnętrznego powinien zostać ujęty w projekcie. Należy zastanowić się, które części budynku lub ogrodu będą przez nas najczęściej uczęszczane oraz które chcemy specjalnie wyeksponować za pomocą światła. Realizacja planu rozmieszczenia elementów świetlnych odbywa się już na etapie montowania instalacji elektrycznych.
Projekt oświetlenia zewnętrznego
Przygotowując projekt systemu oświetlenia zewnętrznego, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, takich jak rzeźba terenu, kształt i metraż budynku, jego bryła, nasadzenia oraz wysokość i rodzaj zastosowanego ogrodzenia. Do tych wszystkich warunków należy dobrać najbardziej optymalne oświetlenie, decydując się na konkretny typ lamp, ich barwę, kierunek padania wiązek świetlnych oraz typ zastosowanych opraw.
Lampy zewnętrzne i sposób ich montażu
W wyborze lamp zewnętrznyh LED powinniśmy kierować się stylem budynku, aby zarówno posiadłość, jak i oświetlające ją elementy tworzyły spójną całość. Decydujmy się na lampy z jednej serii, aby nie wprowadzać atmosfery chaosu.
Wybierając elementy zewnętrznego systemu oświetleniowego, niezbędne jest również zastanowienie się nad sposobem ich montażu. Do wyboru mamy lampy stojące, idealne do oświetlania chodników, ścieżek w ogrodzie oraz wjazdów do garażu. Wymagają one solidnego, trwałego podłoża, takiego jak płyta chodnikowa czy kostka brukowa. Wiele lamp zewnętrznych mocuje się bezpośrednio do ściany. Są to między innymi plafony i eleganckie kinkiety zewnętrzne LED. Nadają się do oświetlania tarasów, balkonów, ale również furtek, schodów czy ganków. Odrębną grupę stanowią lampy wpuszczane LED montowane do płaszczyzn pionowanych, takich jak ściany, schody czy murki, ale wymagające wgłębienia w tych płaszczyznach. Pozwalają na oświetlenie wejścia po schodach czy ścieżki. Z ich pomocą można także funkcjonalnie i efektownie ozdobić podjazd do garażu. Lampy zewnętrzne LED można z powodzeniem montować również w okapach, ale należy zwrócić uwagę na szybkość ich nagrzewania się. Takie elementy wykorzystywane są do ozdoby i oświetlenia wejścia do domu czy garażu. Kolejnym typem są lampy ledowe wpuszczane, umieszczane w nawierzchniach, między innymi w kostce brukowej lub chodniku. Służą one do oświetlania ścieżek, tarasów lub innych powierzchni płaskich. Z pomocą elementów o niewielkim natężeniu światła można również eksponować konkretne punkty, w tym rośliny czy ozdoby ogrodowe. Posiadaczom oczek wodnych poleca się specjalne lampy zewnętrzne, pozwalające na oświetlenie tej dekoracji ogrodu. Lampy do oczek są dostępne w wielu rodzajach. Mogą być to elementy pływające, zanurzone w wodzie lub montowane na brzegu oczka.
Żarówki i barwa światła
Wybierając rodzaj żarówek, możemy zdecydować się na żarówki halogenowe, kompaktowe świetlówki lub diody LED. Musimy zwracać uwagę również na barwę emitowanego światła. Żarówki tradycyjne dają zazwyczaj ciepłe światło o żółtej barwie. Świetlówki kompaktowe mają barwę nieco chłodniejszą. Z kolei halogeny emitują światło najbardziej zbliżone do naturalnego. Diody LED pozwalają nam na uzyskanie wielu barw światła, od żółtego, przez wszystkie odcienie bieli i dodatkowo RGB.
Zasilanie systemu oświetlenia zewnętrznego
Istotnym elementem projektowania systemu oświetlenia zewnętrznego jest wybranie sposobu jego zasilania. Należy o tym pomyśleć już na etapie projektowania systemu instalacji elektrycznej. Jeśli tego nie zrobiliśmy, a nie chcemy prowadzić w wykończonym budynku dodatkowego okablowania, wybierzmy lampy solarne. Emitowane przez nie światło nie jest wprawdzie tak silne, jak w przypadku lamp elektrycznych, ale pozwalają na uzyskanie delikatnego i subtelnego efektu, który również bardzo estetycznie dekoruje obiekt i jego najbliższe otoczenie.
Sterowanie systemem świetlnym
Aby zewnętrzny system oświetleniowy był jeszcze bardziej funkcjonalny, warto zawczasu przemyśleć kwestię sterowania nim. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest wyłączanie lamp za pomocą prostego wyłącznika. Niestety, nie jest to wyjście ani ekonomiczne ani wygodne. Bardziej komfortowe jest korzystanie z automatycznego sterownika, pozwalającego na włączanie i wyłączenie sytemu lub jego poszczególnych elementów zależnie od naszych potrzeb. Sterownik taki może zostać wyposażony w programator czasowy lub czujnik ruchu.
Kompleksowe podejście do projektowania oświetlenia zewnętrznego budynku oraz jego okolicy pozwala nam na stworzenie systemu adekwatnego do potrzeb użytkowników, jak i pasującego do stylu i charakteru obiektu.
Menu
- +Oświetlenie zewnętrzne
- +Oświetlenie wewnętrzne
- +Kinkiety LED
- Linie światła LED
- Profile LED ALU
- +Oświetlenie szynowe
- +Lampy sufitowe LED
- +Oprawy sufitowe
- Gwiezdne niebo
- Plafony sufitowe LED
- Oczka stropowe LED, halogeny LED
- +Lampy wiszące LED
- Reflektory sufitowe i spoty
- Wentylatory sufitowe LED
- Oświetlenie obrazów
- Lampy podłogowe LED
- Lampy stołowe i biurkowe LED
- Salon
- Sypialnia
- Jadalnia
- Oświetlenie łazienkowe LED
- Oświetlenie kuchenne LED
- Oświetlenie schodowe LED
- +Żarówki LED
- Producenci
- Promocje
- Nowości
- Bestseller