-
10 błędów w oświetleniu domu i mieszkania 01/13/2025 12:25:13Jak dobrze oświetlić białe wnętrza? 01/12/2025 19:32:46Trendy w oświetleniu LED na rok 2025 12/24/2024 08:21:12Oświetlenie LED stołu i blatu w kuchni02/12/2019 14:53:33
Odpowiednia barwa światła oraz sam punkt umiejscowienia lampy stołowej to dwa kluczowe czynniki, które zadecydują o tym, jak będzie prezentowała się nasza kuchnia podczas rodzinnego obiadu lub wieczornego spotkania ze znajomymi przy wspólnej kawie. Dziś podpowiemy Wam w jaki sposób przygotować się do zakupu odpowiedniego oświetlenia LED stołu i jaka barwa światła będzie uniwersalna dla większości zastosowań.
Pojedyncze źródło światła w kuchni mało praktyczne
Ze względu na swoje rozmiary i zastosowanie, stoły kuchenne powinny być doświetlane przez zupełnie autonomiczne źródła światła. Tradycyjne oprawy LED oraz plafony bardzo dobrze sprawdzą się jako podstawowe oświetlenie całego pomieszczenia, ale dodatkowe lampy sufitowe, które skupiają światło na samym blacie wydają się być już koniecznością.
Do bezpośredniego oświetlenia stołu kuchennego warto wybrać delikatne źródło z pojedynczej lub kilku takich samych lamp, w ten sposób możemy bez większych trudności odpowiednio podkreślić stylizację zastawy stołu i nadać codziennym posiłkom unikalny charakter.
Przypomnijmy, że jeśli odległość między lampą, a blatem jest niewielka, warto rozważyć ewentualną zmianę LED’ów na nieco słabsze i to zarówno ze względów praktycznych, jak i ekonomicznych.
Wybieramy lampy LED do kuchni. Kształt i zastosowanie
W tej chwili dominującym trendem w zakresie doświetlenia stołów w jadalniach i kuchniach są podłużne lampy LED z kloszem, które pozwalają na lepszą koncentrację światła, a przy tym wykluczają zjawisko rażenia osób zasiadających przy codziennym posiłku. Na jakiej wysokości zawiesić lampę? Co do zasady, jeśli stół nie jest szerszy niż 1,2 m, klosz powinien być zawieszony na około 50 centymetrów nad blatem; powyżej szerokości 1,2 m sugerujemy oddalenie żyrandola o około 80 centymetrów, warto przetestować także kilka ustawień według własnych kryteriów oraz wysokości osób, które na co dzień będą przesiadywały przy stole.
Oświetlenie dobierajmy także ze względu na kształt stołu kuchennego. W przypadku okrągłego blatu, doskonale sprawdzą się pojedyncze lampy z okrągłymi kloszami. Do stołów z blatem długim lub rozsuwanym polecamy przede wszystkim zestawy 2-4 takich samych pojedynczych lamp.
Co z barwą światła?
Żarówki LED dostępne na polskim rynku pozwalają na wybór spośród kilku podstawowych zakresów temperatur barwy światła. Warto zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę, ponieważ to od tego czynnika zależy, w jakim tonie utrzymamy ciepło naszej kuchni. Barwę żarówek powinniśmy dobierać w zależności od kolorystyki ścian kuchni, jej wyposażenia oraz pór dnia, w których przywykliśmy przesiadywać przy stole. Przyjmuje się, że uniwersalną wartością temperatury barwowej do oświetlenia blatu kuchennego jest 4000K, ta neutralna wartość dobrze sprawdzi się w przypadku tradycyjnych aranżacji; po wyższych wartościach, tj. od 4000K w górę, warto sięgać głównie w przypadku bardziej modernistycznych, chłodnych stylizacji oraz ciemnych blatów, które wyraźnie chłoną światło. Najbardziej popularną i znajdująca zastosowanie praktycznie w każdej kuchni są jednak barwy cieplejsze z temp. barwową ok 3000K
Menu
- +Oświetlenie zewnętrzne
- +Oświetlenie wewnętrzne
- +Kinkiety LED
- Linie światła LED
- Profile LED ALU
- +Oświetlenie szynowe
- +Lampy sufitowe LED
- +Oprawy sufitowe
- Gwiezdne niebo
- Plafony sufitowe LED
- Oczka stropowe LED, halogeny LED
- +Lampy wiszące LED
- Reflektory sufitowe i spoty
- Wentylatory sufitowe LED
- Oświetlenie obrazów
- +Lampy podłogowe LED
- Lampy stołowe i biurkowe LED
- Salon
- Sypialnia
- Jadalnia
- Oświetlenie łazienkowe LED
- Oświetlenie kuchenne LED
- Oświetlenie schodowe LED
- +Żarówki LED
- Producenci
- Promocje
- Nowości
- Bestseller