-
10 błędów w oświetleniu domu i mieszkania 01/13/2025 12:25:13Jak dobrze oświetlić białe wnętrza? 01/12/2025 19:32:46Trendy w oświetleniu LED na rok 2025 12/24/2024 08:21:12Lampy gruntowe LED – co trzeba o nich wiedzieć przed zakupem02/13/2019 21:11:11
Oprawy gruntowe są niezastąpione przy tworzeniu oświetlenia podjazdu, ścieżki prowadzącej do bramy czy nawet alejek w ogródku. Jednak wybór właściwej oprawy jest dość skomplikowany i warto zapoznać się z jego zawiłościami przed podjęciem decyzji zakupowej.
Jeśli coś jest do wszystkiego…
Lampy gruntowe nie są uniwersalne. Dobiera się je do konkretnych zastosowań i w zasadzie bardzo trudno byłoby wybrać oprawę, nie wiedząc, jakie źródło światła ma zostać z nią zastosowane. Dlatego wybór oprawy i źródła światła zwykle postępuje równolegle i żeby dowiedzieć się, jaka oprawa będzie najlepsza, często trzeba poznać charakterystykę różnych typów źródeł światła. Inne oprawy należy zastosować na podjeździe, inne do podświetlenia budynków, a jeszcze inne do dekoracji czy oświetlenia ścieżek, schodów czy tarasów. Większość producentów zaleca jednak, aby pod każdą oprawą był zrobiony odpowiedni drenaż, co umożliwi lepsze odprowadzenie wody gruntowej.
Zasilanie
Oprawy wpuszczane w grunt są najczęściej dostępne w 3 wersjach – przeznaczonych do współpracy ze źródłami światła na 12 lub 230 V, a także w przypadku diod LED z wbudowanymi lub dołączonymi zasilaczami stałoprądowymi. Niezależnie od wybranego wariantu, oprawa gruntowa musi zapewniać maksymalną ochronę przed pyłem i wilgocią, co oznacza, że w tej roli sprawdzą się tylko i wyłącznie oprawy oznaczone klasą szczelności min IP 65. Dobrze jest, aby również odporność na nacisk była zwiększona i wynosiła przynajmniej 1000 kg – dotyczy to oczywiście opraw montowanych w pobliżu ciągów przeznaczonych dla ruchu kołowego.
Optyka
Oprawy gruntowe różnią się, choć czasem nie widać tego na pierwszy rzut oka optyką, a więc ilością, typem i wzajemnym położeniem elementów odpowiedzialnych za kształtowanie strumienia świetlnego. Poszczególne układy optyczne mogą być przeznaczone do współpracy z żarówkami lub lampami LED, niezależnie od typu źródła światła zwykle wyróżnia się oprawy skupiające i rozpraszające światło, a także typowo dekoracyjne. Oczywiście pojęcie „szkła” należy potraktować dość ogólnie, ponieważ część opraw nie będzie szklana. Przezroczyste i matowe oprawy będą w inny sposób wpływały na kształt wiązki światła. Jeśli zależy nam na rozproszonym świetle zwykle stosuje się matowe lub mleczne przesłony, ewentualnie oprawy z odbłyśnikami o szerokim kącie świecenia. W przypadku chęci uzyskania wąskich słupów światła należy stosować oprawy z soczewkami skupiającymi światło lub odbłyśniki o wąskim kącie. Oprawy gruntowe LED COB firmy LEDS-C4 posiadają najczęściej w komplecie 2 odbłyśniki o wąskim i szerokim kącie, o tym który wybrać decydujemy samodzielnie. Kąt świecenia opraw gruntowych na żarówki, a nie zintegrowane ledy uzależniony będzie od kąta świecenia źródła światła
Lampy gruntowe solarne
To najnowsza propozycja lamp wpuszczanych. Ich zaletą jest łatwy montaż, bezkosztowe użytkowanie oraz brak potrzeby posiadania gotowej instalacji. O ile wszystkie pozostałe wersje lamp wpuszczanych w grunt wymagają przygotowania wcześniej instalacji elektrycznej, co należy uwzględnić na etapie projektowania lub wykonywania prac, to lampy solarne wpuszczane mogą być założone w dowolnym momencie. Należy jednak pamiętać, że taka oprawa solarna generuje niewielką ilość światła na poziomie kilku lumenów, jest to zatem typowa dekoracja i nie nadaje się do podświetleń roślin, budynków itp.
Oświetlenie podjazdu lampami gruntowymi LED może być znakomitym pomysłem – to ekonomiczne, trwałe i odporne źródła światła. Dostępne są różne lampki i oprawy LED, a ich moc w tym momencie zawiera się w przedziale 1-30W. W przypadku innych źródeł światła ich moce są znacznie większe, nawet do 150W. Bogata kolorystyka, zróżnicowane kształty i formy, moce oraz wysoka trwałość sprawiają, że lampy gruntowe są już w powszechnym użyciu, służą także jako oświetlenie roślin i drzew w ogrodzie oraz jako podświetlenie zewnętrzne budynków prywatnych, biurowców, hoteli, sklepów, salonów itp.
Menu
- +Oświetlenie zewnętrzne
- +Oświetlenie wewnętrzne
- +Kinkiety LED
- Linie światła LED
- Profile LED ALU
- +Oświetlenie szynowe
- +Lampy sufitowe LED
- +Oprawy sufitowe
- Gwiezdne niebo
- Plafony sufitowe LED
- Oczka stropowe LED, halogeny LED
- +Lampy wiszące LED
- Reflektory sufitowe i spoty
- Wentylatory sufitowe LED
- Oświetlenie obrazów
- +Lampy podłogowe LED
- Lampy stołowe i biurkowe LED
- Salon
- Sypialnia
- Jadalnia
- Oświetlenie łazienkowe LED
- Oświetlenie kuchenne LED
- Oświetlenie schodowe LED
- +Żarówki LED
- Producenci
- Promocje
- Nowości
- Bestseller