-
10 błędów w oświetleniu domu i mieszkania 01/13/2025 12:25:13Jak dobrze oświetlić białe wnętrza? 01/12/2025 19:32:46Trendy w oświetleniu LED na rok 2025 12/24/2024 08:21:12Jakie lampy wybrać do małej kuchni?04/10/2019 23:19:01
Aranżacja małej kuchni wcale nie musi być bardzo trudna. Przy jej urządzaniu warto także zwrócić uwagę na oświetlenie. Lampy do kuchni powinny być dopasowane do potrzeb oraz przyzwyczajeń użytkowników, funkcjonalne, a także wykorzystywać potencjał danej przestrzeni. Na co należy zwrócić uwagę przy doborze oświetlenia do małej kuchni?
Oświetlenie ogólne – to ono wpływa na funkcjonalność wnętrza
Źle oświetlona kuchnia to spory problem – trudno nam wtedy gotować, przygotowywać posiłki czy sprzątać. Bez właściwego oświetlenia kuchni korzystanie z tego wnętrza jest mniej komfortowe, a także może powodować frustrację. Ogólne oświetlenie kuchni to podstawowe oświetlenie tego wnętrza. Powinno rozświetlać całe pomieszczenie, dlatego powinno cechować się szerokim kątem świecenia oraz dawać dobrze rozproszone światło. Wąski kąt świecenia powoduje, że kuchnia nie będzie dobrze oświetlona, a na ścianach i podłodze będą widoczne plamy światła. Takie lampy najlepiej nadają się jako oświetlenie akcentujące, na przykład do oświetlenia detali architektonicznych, obrazów i innych dekoracji. Do kuchni wybieramy zatem lampy ledowe z mlecznymi przesłonami, które rozpraszają światło, a jeśli wybieramy oprawy lub reflektory to dobieramy do nich żarówki z szerokim kątem świecenia, by oświetlić jak największą powierzchnię!
W małych kuchniach oświetlenie ogólne można stworzyć z wykorzystaniem różnego rodzaju lamp, na przykład takich jak:
- lampy wiszące
- plafony
- oprawy natynkowe
- oprawy wpuszczane
- systemy oświetlenia szynowego
- ledowe linie światła
Pamiętajmy jednak o tym, że światło ogólne nie może być jedynym, które powinno znaleźć się w małej kuchni. Aby korzystanie z tego pomieszczenia było jeszcze bardzie komfortowe, pamiętajmy także o dodatkowych źródłach światła.
Oświetlenie blatu kuchennego – gotowanie stanie się jeszcze przyjemniejsze
Gdy lubisz gotować w swojej kuchni, w takim przypadku warto zadbać o odpowiednie oświetlenie blatu. W profesjonalnych kuchniach w restauracjach blaty oświetla się mocnym światłem o natężeniu 500 luksów. Do kuchni domowej możemy dobrać światło słabsze – o natężeniu 300lx-500lx. Dobre oświetlenie blatu kuchennego to takie oświetlenie, które nie powoduje efektu cienia. Oprócz oświetlenia głównego, najczęściej montowanego za plecami osoby stojącej przy blacie najlepiej zastosować oświetlenie podszafkowe, które skutecznie doświetli powierzchnię roboczą. Może mieć ono formę oczek albo oświetlenia liniowego w formie aluminiowych profili na paski LED. Profil taki może być wpuszczony w wyfrezowane dno szafki kuchennej jak profil Triada-K lub zamocowany na łączeniu mebli ze ścianą, jak profil LOC-30.
Jeśli chodzi o źródła światła, warto skorzystać w kuchni z nowoczesnego oświetlenia ledowego – opraw, lamp i żarówek LED. Oświetlenie to jest energooszczędne, trwałe oraz nie emituje ciepła, dlatego jest lepszym rozwiązaniem niż oświetlenie halogenowe.
Temperatura barwowa światła – to ona wpływa na wygląd kuchni
Gdy chcemy dobrać odpowiednie oświetlenie do kuchni, powinniśmy również zwrócić uwagę na temperaturę barwową źródeł światła. Temperatura barwowa jest dzielona na trzy kategorie, a mianowicie na:
- oświetlenie ciepłe
- oświetlenie neutralne
- oświetlenie chłodne (zimne)
Jeżeli kuchnia ma być dla domowników centralnym punktem życia, warto wybrać źródła światła o ciepłej barwie (2700K, 3000K). To światło o żółtawym odcieniu, przypominające światło żarówki żarowej. Tworzy we wnętrzach przytulną atmosferę, sprzyja relaksowi, daje modny teraz efekt hygge.
Gdy kuchnia ma służyć głównie jako miejsce pracy, wtedy warto zdecydować się na źródła światła o temperaturze barwowej neutralnej (4000K-4500K). Takie światło przypomina naturalne światło słoneczne i dobrze odwzorowuje barwy, najlepiej nadaje się do nowoczesnych aranżacji. Pozwala na podkreślenie chromowanych, wykończonych na wysoki połysk nawierzchni.
Osoby, które nie wiedzą, jakie oświetlenie wybrać, mogą zdecydować się także na oprawy oświetleniowe pozwalające na płynną regulację temperatury barwowej, na przykład oprawy Tunable-White od firmy AQform. Pozwalają one na zmianę temperaturę światła od 2700K aż do 6500K (np. maxi ring czy big size)
Łatwe czyszczenie – wybierz lampy, które są odporne na zabrudzenia
Przy doborze oświetlenia do kuchni powinniśmy także pamiętać o tym, aby zwrócić uwagę na materiały, które zostały wykorzystane do produkcji lamp. Powinny być one odporne na zabrudzenia, a także łatwe do utrzymania w czystości. Najlepiej zdecydować się na oprawy o zwartych bryłach, o szczelnej oprawie, wykończone materiałami możliwymi do czyszczenia, na przykład szkłem, metalem czy tworzywem. Unikajmy lamp z kloszami z tkanin czy z papieru.
Gdy chcemy zdecydować się na oświetlenie kuchni o mniejszych wymiarach, pamiętajmy o tym, że dobór właściwych artykułów oświetleniowych ma tutaj także duże znaczenie. Odpowiednio dobrane lampy sprawią, że mała kuchnia będzie nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna!
Menu
- +Oświetlenie zewnętrzne
- +Oświetlenie wewnętrzne
- +Kinkiety LED
- Linie światła LED
- Profile LED ALU
- +Oświetlenie szynowe
- +Lampy sufitowe LED
- +Oprawy sufitowe
- Gwiezdne niebo
- Plafony sufitowe LED
- Oczka stropowe LED, halogeny LED
- +Lampy wiszące LED
- Reflektory sufitowe i spoty
- Wentylatory sufitowe LED
- Oświetlenie obrazów
- +Lampy podłogowe LED
- Lampy stołowe i biurkowe LED
- Salon
- Sypialnia
- Jadalnia
- Oświetlenie łazienkowe LED
- Oświetlenie kuchenne LED
- Oświetlenie schodowe LED
- +Żarówki LED
- Producenci
- Promocje
- Nowości
- Bestseller