-
10 błędów w oświetleniu domu i mieszkania 01/13/2025 12:25:13Jak dobrze oświetlić białe wnętrza? 01/12/2025 19:32:46Trendy w oświetleniu LED na rok 2025 12/24/2024 08:21:12Jak i gdzie rozmieścić lampy w domu - planowanie oświetlenia05/06/2020 13:51:42
Właściwie zaprojektowane oświetlenie ma bardzo duże znaczenie w każdym wnętrzu. Gdy jesteś na etapie urządzania nowego domu lub mieszkania albo wykonujesz remont, warto dowiedzieć się, jak zaplanować oświetlenie. Podpowiadamy, jak to zrobić i na co zwrócić uwagę!
Projekt oświetlenia – kiedy go wykonać?
Za przygotowanie projektu oświetlenia warto zabrać się jeszcze przed rozpoczęciem prac wykończeniowych, co pozwoli na dobranie odpowiednich miejsc na montaż punktów świetlnych. Wraz z przygotowaniem projektu oświetlenia należy także sporządzić projekt wnętrz, co pozwoli na dobór odpowiednich typów artykułów oświetleniowych do przeznaczenia pomieszczeń oraz na ich właściwe rozmieszczenie.
Projekt oświetlenia – rodzaje światła
Oświetlenie we wnętrzu możemy podzielić na 3 główne rodzaje w zależności od miejsca jego ustawienia, a także od roli, jaką pełni. Wyróżniamy:
1. Oświetlenie ogólne – jego zadaniem jest oświetlenie całego pomieszczenia, dlatego też najczęściej montowane jest ono w centralnym punkcie na suficie, w przypadku większych pomieszczeń w kilku punktach, by oświetlić jak największą przestrzeń.
2. Oświetlenie dekoracyjne – jest to oświetlenie, które ma na celu urozmaicenie wyglądu pomieszczenia, podkreślenie konkretnych jego części, może ono jednocześnie pełnić funkcję praktyczną, np. służyć do oświetlenia ścian, obrazów itp.
3. Oświetlenie robocze – praktyczne oświetlenie, które przeznaczone jest do oświetlenia ważnych punktów, na przykład to oświetlenie lustra, wyspy w kuchni, biurka do nauki, stołu w jadalni.
Projekt oświetlenia salonu
Salon jest pokojem, w którym każdego dnia spędzamy dużo czasu. Pełni on różne funkcje, na przykład służy nam do oglądania telewizji, czytania książek, spotkań z bliskimi, relaksu. W ślad za tymi funkcjami powinno podążać także oświetlenie salonu. Jedna lampa w salonie to za mało, dlatego przy projektowaniu tego wnętrza powinniśmy uwzględnić kilka źródeł światła, aby oświetlić całe to pomieszczenie.
Przykładowe oświetlenie w salonie:
- oświetlenie ogólne – lampa sufitowa w formie nowoczesnego plafonu LED, oczka, podłużne linie światła LED, można zastosować też szynoprzewody z reflektorami na całym suficie – sprawdzi się w mniejszych salonach, w przeciwnym przypadku warto rozdzielić je na oświetlenie części wypoczynkowej i jadalnianej
- lampa nad częścią wypoczynkową – przy komplecie wypoczynkowym i stoliku kawowym, na przykład lampa wisząca jak żyrandol lub plafon czy oczka świetlne LED
- lampa nad częścią jadalnianą – oświetlenie nad stołem da estetyczny efekt, na przykład może być to nisko podwieszona lampa wisząca LED z podłużnym kloszem lub kilkoma ozdobnymi kloszami
- oświetlenie umieszczone przy telewizorze, aby zmniejszało kontrast, a tym samym poprawiało komfort dla oczu – na przykład lampy ścienne LED, lampa stojąca, taśmy LED za telewizorem
- oświetlenie dodatkowe przy komplecie wypoczynkowym – lampa stojąca, która będzie mogła dać dodatkowe, punktowe świtało, na przykład do czytania
- oświetlenie dekoracyjne –oświetlenie mebli w salonie, oczka lub taśmy LED, oświetlenie dekoracji ściennych kinkietami
Projekt oświetlenia kuchni
Bardzo często do oświetlenia w kuchni nie przykładamy dużej wagi. To błąd, ponieważ właśnie w tym pomieszczeniu bardzo istotne jest stworzenie praktycznego systemu oświetleniowego.
Oświetlenie w kuchni powinno łączyć w sobie funkcjonalność i estetykę. Kluczowe jest tutaj oświetlenie blatów roboczych, aby łatwiej przygotowywać posiłki, sprzątać. Zatem zastosowanie tylko jednego, głównego źródła światła umieszczonego centralnie w suficie będzie niewystarczające. Możemy wtedy blokować dostęp światła do blatów swoim ciałem i tworzyć cień na przestrzeni roboczej. Do oświetlenia kuchni czy jadalni w większości używamy tych samych lamp co do salonu.
Przykładowe oświetlenie w kuchni:
- oświetlenie ogólne w kuchni – lampa sufitowa wisząca, plafon albo oczka świetlne w suficie podwieszanym – mogą być umieszczone nad stolikiem, jeśli w kuchni ma znaleźć się część jadalniana, a gdy w kuchni znajduje się wyspa, światło można zlokalizować także bezpośrednio nad nią
- oświetlenie blatów – w postaci oczek, taśm lub lamp umieszczonych pod szafkami górnymi, lampy zamontowane na szafkach górnych lub też lampy w suficie – należy zwrócić wtedy szczególną uwagę na głębokość szafek, aby nie zasłaniały one snopu światła
- oświetlenie mebli kuchennych – umieszczone wewnątrz przeszklonych szafek da estetyczny efekt
Projekt oświetlenia łazienki
Także w tym przypadku konieczne jest umiejętne połączenie światła głównego, dekoracyjnego oraz roboczego. Nawet wtedy, gdy łazienka jest niewielka, nie powinniśmy rezygnować z umieszczenia w niej kilku źródeł światła. W wilgotnych pomieszczeniach najlepiej stosować lampy łazienkowe o wysokim IP
Przykładowe oświetlenie w łazience:
- światło ogólne – plafon, reflektory, oczka świetlne, taśmy LED, lampy wiszące, które dobrze sprawdzają się w większych łazienkach – pozwalają na ogólne oświetlenie całego pomieszczenia
- oświetlenie lustra – kinkiety (lampy ścienne) lub też podświetlane lustro wyposażone we własne źródło światła
- oświetlenie dekoracyjne – taśmy LED umieszczone przy meblach, we wnękach, by podkreślić aranżację łazienki
Projekt oświetlenia – barwa światła
Źródła światła mogą zaoferować różnego rodzaju barwy światła, które określane są także jako temperatura barwowa. Są one podawane w Kelvinach – K. Wybór odpowiedniej temperatury barwowej oświetlenia ma duże znaczenie dla wyglądu aranżacji, a także dla naszego samopoczucia.
Barwę światła można podzielić na 3 główne kategorie, a mianowicie:
1. Barwa ciepła biała – poniżej 3300K – barwa o żółtawym odcieniu, podobna do światła świeczki, standardowej żarówki żarowej.
2. Barwa neutralna biała – od 4000K do 5000K – znajduje się pomiędzy barwą ciepłą a chłodną, dlatego też ma uniwersalne zastosowanie. Posiada barwę najbardziej zbliżoną do bieli.
3. Barwa chłodna (zimna) biała – powyżej 5300K – daje światło o odcieniu niebieskawym, podobnym do światła dziennego, rzadko używana w oświetleniu podstawowym wnętrz mieszkalnych.
Żarówki dające ciepłą barwę światła polecane są głównie do zastosowania w salonach, sypialni. Tworzą przyjemny dla oka efekt, sprzyjają wypoczynkowi. Świetnie pasują do wnętrz zaaranżowanych z naciskiem na hygge – przytulność.
Z kolei barwa naturalna jest rekomendowana do stosowania w miejscach pracy, nauki, ponieważ sprzyja ona koncentracji. Także zapobiega nadmiernemu zmęczeniu oczu i ma uniwersalne zastosowanie.
Ważne, aby nie mieszać ze sobą barw światła w jednej lampie czy pomieszczeniu, ponieważ efekt nie będzie estetyczny.
Projekt oświetlenia – praktyczne porady
- Przy wejściu do budynku, na placach, na korytarzach i klatkach schodowych można zamontować oświetlenie wyposażone w czujnik ruchu, które będzie automatycznie włączało i wyłączało lampy.
- Umieszczenie małej lampy stojącej na komodzie lub parapecie zbuduje we wnętrzu intymny klimat.
- Oświetlenie LED, a także wybrane typy lamp mogą być obsługiwane z użyciem bezprzewodowego pilota.
- Nisko zwieszona nad stołem lampa stworzy modną aranżację wnętrz.
- Umieszczenie źródła światła przy albo za TV lub ekranem komputera poprawi komfort oczu w ciemnym wnętrzu.
Zatem samodzielne przygotowanie stylowego oświetlenia w domu czy w mieszkaniu nie musi być skomplikowane. Życzymy powodzenia!
Menu
- +Oświetlenie zewnętrzne
- +Oświetlenie wewnętrzne
- +Kinkiety LED
- Linie światła LED
- Profile LED ALU
- +Oświetlenie szynowe
- +Lampy sufitowe LED
- +Oprawy sufitowe
- Gwiezdne niebo
- +Plafony sufitowe LED
- Oczka stropowe LED, halogeny LED
- +Lampy wiszące LED
- Reflektory sufitowe i spoty
- Wentylatory sufitowe LED
- Oświetlenie obrazów
- +Lampy podłogowe LED
- Lampy stołowe i biurkowe LED
- Salon
- Sypialnia
- Jadalnia
- Oświetlenie łazienkowe LED
- Oświetlenie kuchenne LED
- Oświetlenie schodowe LED
- +Żarówki LED
- Producenci
- Promocje
- Nowości
- Bestseller