-
Inteligentna, nowoczesna lampa wisząca LED 11/19/2024 11:34:05Oświetlenie szynowe magnetyczne Flattrack Aqform 11/13/2024 11:45:41Lampy pochłaniające dźwięk - rozwiązanie dla głośnych pomieszczeń 01/04/2024 10:56:06Barwy światła – rodzaj i przeznaczenie02/12/2019 12:51:16
Jeszcze jakiś czas temu, kiedy wybieraliśmy rodzaj oświetlenia do naszego domu czy mieszkania, zwracaliśmy uwagę tylko na kształt i formę lamp oraz moc żarówek. Dzisiaj, w związku z coraz większym wyborem rodzajów oświetlenia – przykładamy wagę nie tylko do mocy żarówek, halogenów, lamp LED-owych czy świetlówek. Przykładamy wagę także do barwy światła.
Czym jest barwa światła i dlaczego jest tak ważna? Gdybyśmy chcieli przedstawić temat skrótowo: mamy do wyboru światło ciepłe, neutralne lub zimne. Wbrew pozorom, to jaką barwę światła dobierzemy do oświetlenia naszego domu, ma wpływ nie tylko na wygląd wnętrz i przedmiotów. Rodzaj oświetlenia ma wpływ także na nasze samopoczucie.
Barwę światła określamy za pomocą temperatury barwowej, która podawana jest w kelwinach(K) – a oznaczana jest jako TC. Według specjalistów, gdy temperatura barwowa wynosi mniej niż 3300K, mamy do czynienia ze światłem ciepłym, 4000K naturalna biała, natomiast światło o temperaturze barwowej powyżej 5000K, to światło zimne. Im niższa temperatura światła, tym bardziej zbliżone jest ono do światła ognia, na przykład świecy. Im wyższa temperatura barwowa, tym bardziej światło przypomina nam błyskawicę. Co to dla nas oznacza? W niektórych pomieszczeniach, takich jak nasze domowe biuro czy pokój dziecka, zależy nam na oświetleniu, które będzie ułatwiało nam koncentrację. W miejscach pracy i nauki, najlepiej jest wybierać światło zimne. Dla przykładu: 4000 K, to oznaczenie barwy białej, a więc neutralnej. 5000 K, to światło białe chłodne, przypominające świetlówkę. 6500 K natomiast, to światło najbardziej zbliżone do barwy dziennej. W pokoju dziecka, w miejscu gdzie się uczy, najlepiej jest wybierać światło o temperaturze barwowej 6500 K – nawet do 10 000 K, najbardziej zbliżone do barwy czystego niebieskiego nieba. To samo dotyczy naszego miejsca pracy.
W sypialni czy salonie natomiast, najchętniej wybieramy światło o jak najniższej temperaturze barwowej, a więc światło ciepłe. Światło ciepłe, a więc między 2700 K a 3300 K, pozwala nam się lepiej zrelaksować i odprężyć. Oświetlenie pozostałych pomieszczeń, to kwestia indywidualnego gustu. Dla jednych z nas kuchnia jest miejscem, gdzie wytwarza się posiłki i przechowuje produkty spożywcze, więc wolimy by była oświetlona w sposób neutralny lub chłodny. Dla tych, którzy w kuchni spędzają wiele czasu ze względu na kulinarną pasję – pieczołowicie przygotowując posiłki, przetwory i przysmaki – polecamy światło ciepłe, które najbardziej kojarzy się z domową atmosferą, przy takiej barwie lepiej też prezentują się produkty spożywcze. Podobnie możemy powiedzieć o łazience – gdy jest to dla nas kolejny punkt na mapie pomieszczeń, w których na co dzień się relaksujemy, postawmy na światło ciepłe, na przykład światło ciepło-białe o temperaturze barwowej 2700-3000 K, najbardziej zbliżone do „starodawnej” dziś żarówki, w innym wypadku można z powodzeniem stosować światło zimne.
Aby ułatwić Państwu zapoznanie się z oznaczeniami temperatury barwowej nowoczesnego oświetlenia, przedstawiamy poniższy wykres.
Menu
- +Oświetlenie zewnętrzne
- +Oświetlenie wewnętrzne
- +Kinkiety LED
- Linie światła LED
- Profile LED ALU
- +Oświetlenie szynowe
- +Lampy sufitowe LED
- +Oprawy sufitowe
- Gwiezdne niebo
- Plafony sufitowe LED
- Oczka stropowe LED, halogeny LED
- +Lampy wiszące LED
- Reflektory sufitowe i spoty
- Wentylatory sufitowe LED
- Oświetlenie obrazów
- Lampy podłogowe LED
- Lampy stołowe i biurkowe LED
- Salon
- Sypialnia
- Jadalnia
- Oświetlenie łazienkowe LED
- Oświetlenie kuchenne LED
- Oświetlenie schodowe LED
- +Żarówki LED
- Producenci
- Promocje
- Nowości
- Bestseller