-
Smart, modern LED pendant lamp 11/19/2024 11:34:05Flattrack Aqform magnetic track lighting 11/13/2024 11:45:41Lampy pochłaniające dźwięk - rozwiązanie dla głośnych pomieszczeń 01/04/2024 10:56:06Oświetlenie w suficie podwieszanym11/09/2022 13:03:02
Sufit podwieszany z oświetleniem LED jest niezwykle efektownym i bardzo modnym rozwiązaniem. Można go spotkać zarówno w ekskluzywnych biurach, jak i w naszych prywatnych mieszkaniach. Idealnie wpasuje się w niemal każde wnętrze, a końcowy efekt wizualny takiego sufitu zależeć będzie od rodzaju oświetlenia, jakie w nim zamontujemy.
Jakie zalety ma obniżony sufit i gdzie najlepiej się sprawdzi? Jakie rodzaje oświetlenia możemy zastosować w suficie podwieszanym? Sprawdź koniecznie!
Czym jest podwieszany sufit i jakie ma zalety?
Sufit podwieszany jest konstrukcją lekką, którą umieszcza się poniżej stropu. Może być zamontowany na środku sufitu właściwego lub dookoła salonu. Najczęściej wykonywany jest z płyt G-K lub kasetonów.
Spełnia przede wszystkim funkcje dekoracyjne. Takie wykończenie pozwala ukryć nam różnego rodzaju nierówności, instalację elektryczną czy klimatyzację, a nawet karnisze. Bardzo gustownie wyglądać będą również oświetlone, długie zasłony, które „wychodzą ze stropu”. Co więcej, zastosowanie obniżonego sufitu daje nam możliwość tworzenia trójwymiarowych form dekoracyjnych z podświetleniem oraz stwarza wiele innych możliwości architektonicznych.
Sufity podwieszane cechuje łatwy montaż, a do uzyskania idealnie gładkiej powierzchni nie trzeba używać gładzi czy wykonywać bardzo angażujących prac.
Takie rozwiązanie sprawdzi się również wówczas, gdy chcemy poprawić akustykę wnętrza. Pozwoli wygłuszyć dźwięki dobiegające z mieszkań sąsiadów. Niższe pomieszczenia możemy też znacznie łatwiej i szybciej ogrzać. Jeżeli zdecydujemy się na dodatkowe ocieplenie przestrzeni pomiędzy właściwym sufitem a tym obniżonym, zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie.
Sufit możemy też obniżyć w celu wymodelowania pomieszczenia i optycznego podziału przestrzeni otwartej. To świetny pomysł np. wtedy, gdy mamy kuchnię połączoną z salonem lub jadalnią. Obniżony sufit nad częścią otwartej przestrzeni - wraz z odpowiednim oświetleniem - pozwoli nam delikatnie oddzielić te dwie strefy.
Oświetlenie sufitu podwieszanego - jakie lampy wybrać?
- Oświetlenie szynowe magnetyczne - od 2 lat jest przysłowiowym hitem -
Multitrack i Multiline - lampy i systemy szynowe na magnes 48V - Salonled.pl
Magnetyczne szynoprzewody oświetleniowe - lampy szynowe na magnes (salonled.pl)
- Oświetlenie liniowe w sufitach podwieszanych - Podłużna linia światła LED w suficie podwieszanym lub ścianie - Salonled.pl
- Oświetlenie punktowe LED - oczka sufitowe, czyli tzw. spoty to uniwersalny sposób oświetlenia sufitów podwieszanych. Należą one do najczęściej stosowanych rozwiązań.
Do niedawna najpopularniejsze były halogeny sufitowe, natomiast obecnie najchętniej wybierane są także oczka i różne rodzaje taśm LED. LED-owe spoty są estetyczne, a ich montaż znacznie łatwiejszy. LED-y mogą doświetlić przestrzeń w taki sam sposób jak halogeny i nie potrzebują oddzielnych zasilaczy. W przypadku halogenów musimy obliczyć ich łączną moc i dopasować do nich transformator, a dobrane żarówki nie mogą przekraczać maksymalnej mocy. Oczka stropowe dostępne są na: https://www.salonled.pl/pl/67-oczka-stropowe-led.
- Taśma LED - listwy i taśmy LED o średniej mocy są jednymi z popularniejszych oświetleń sufitów podwieszanych. Idealnie podkreślają kształt sufitu, ale mogą też być wyznacznikiem stref w salonie. Oświetlenie wnętrza taśmami LED z pewnością nada mu charakteru. Zaletą taśm jest ich uniwersalność. Taśmy łatwo wkomponować w wiele różnych stylów i aranżacji, a dodatkowo do wyboru są różne kolory światła. Pamiętajmy natomiast, że jeśli nasze taśmy LED będą pełniły funkcję praktyczną, powinniśmy je umieścić w profilach aluminiowych. W sprzedaży dostępne są szerokie profile, mieszczące kilka pasków LED-owych obok siebie. Takie rozwiązanie sprawi, że moc oświetlenia będzie znacznie większa. Oświetlenie LED może też przechodzić z sufitu na ściany.
- Podtynkowe panele LED - najczęściej takie oświetlenie spotykane jest w centrach handlowych czy innych miejscach użyteczności publicznej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować je w domu czy mieszkaniu. Nowoczesne oświetlenie LED w postaci paneli do montażu podtynkowego to bardzo estetyczne i praktyczne rozwiązanie, które równocześnie daje nam sporo światła. Panele sprawdzą się jako oświetlenie główne kuchni, sypialni, salonu czy przedpokoju. Wielu producentów w ofertach posiada też panele z czujnikami ruchu.
alt=”sala konferencyjna z podwieszanym sufitem”
(link do zdjęcia: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/wnetrze-bialego-pokoju-z-dlugim-stolem-i-czerwonymi-krzeslami-2505118/)
- Lampy wiszące natynkowe - czy modele wiszące sprawdzą się również dobrze w sufitach podwieszanych? Jeżeli tego rodzaju sufit nie jest bardzo niski, warto zdecydować się na tego rodzaju lampy! Pamiętajmy jednak, że montując takie produkty, musimy zaopatrzyć się w specjalne akcesoria do montażu, w tym kołki dostosowane do ciężaru lampy, które zapewnią nam bezpieczeństwo i pomogą utrzymać produkt w wyznaczonym miejscu.
- Plafony - sufity podwieszane pięknie wyglądają również w towarzystwie plafonów. W mniejszych wnętrzach mogą one pełnić funkcję głównego oświetlenia. Sufity podwieszane z plafonami sprawdzą się w przedpokoju, łazience, kuchni, salonie czy w pokoju dziecięcym.
- Reflektorki - to zazwyczaj oprawy z jednym lub kilkoma źródłami światła. Mogą mieć wbudowane diody lub wymienne żarówki. Przeznaczone są do montowania bezpośrednio w podwieszanych sufitach i można skierować je w dowolną stronę. To sprawia, że jesteśmy w stanie uzyskać różne kierunki padania światła.
Produkty oświetleniowe, które idealnie wpasują się również w sufit podwieszany, znajdziesz na: https://www.salonled.pl/pl/6-oprawy-sufitowe.
Sufit podwieszany LED w łazience - o czym musisz wiedzieć?
Sufit podwieszany LED wybierany jest nie tylko do salonów, ale również do kuchni i łazienek. Pamiętaj, że dobierając oprawy do łazienki, należy wybierać tylko modele, które są przeznaczone do działania w miejscach o podwyższonej wilgotności.
Stopień ochrony IP44 oraz każdy wyższy będzie informował nas o tym, że wybrane żarówki są odporne na działanie wody. Najbardziej wymagające obszary w łazience to strefa wanny oraz kabiny prysznicowej, dlatego tam warto użyć opraw IP65.
Kuchnia z podwieszanym sufitem i oświetleniem LED
Sufit podwieszany LED sprawdzi się także w kuchni. Tutaj z powodzeniem w sufitach można zamontować plafony, oczka, tuby czy wiszące lampy, które oddzielą poszczególne strefy. Wybierając lampy do kuchni, zwróćmy uwagę na ich właściwości i przeznaczenie.
Pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim to, że oświetlenie kuchni musi być bezpieczne i praktyczne, a lampy odporne na wilgoć. Wybierajmy produkty, które są łatwe do czyszczenia. To z pewnością ułatwi nam dbanie o czystość w kuchni.
Podsumowanie
Montaż sufitu podwieszanego pozwala nam ukryć nierówności oraz dyskretnie zamaskować instalację elektryczną czy klimatyzację. Obniżony sufit jest też idealnym miejscem na instalację zarówno dekoracyjnego, jak i praktycznego oświetlenia pomieszczenia. W tym przypadku ogranicza nas tylko wyobraźnia!
Jaki rodzaj oświetlenia wybrać do podwieszanego sufitu? Odpowiedni pasek LED, taśmy czy oczka przeznaczone do montażu w obniżonym suficie to nie jedyne rozwiązania. Świetnie sprawdzą się także szyny, linie światła, plafony, tuby, żyrandole czy wiszące lampy. Należy zwracać jednak uwagę na to, czy wybrane modele opraw mogą być montowane do podwieszanych sufitów. Decydując się na obniżony sufit w kuchni czy łazience, musimy wybrać taki typ oświetlenia, który ma podwyższoną klasę IP.
Menu
- +Outdoor lighting
- +Indoor lighting
- Living room
- Bedroom
- Dining room
- LED bathroom lighting
- LED kitchen lighting
- LED stairs lighting
- +LED bulbs
- All manufacturers
- Prices drop
- New Products
- Bestseller